-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Jakość benzyn na polskich stacjach zbadana. Wiemy gdzie lepiej nie tankować! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Jakość benzyn na polskich stacjach zbadana. Wiemy gdzie lepiej nie tankować!

Inspekcja Handlowa zajmuje się sprawdzaniem jakości paliw ciekłych na polskich stacjach. Bada olej napędowy, gaz LPG, biopaliwa oraz oczywiście, najbardziej interesującą motocyklistów – benzynę. Kontrole odbywają się co roku a ich wyniki… Cóż, znamy te z 2018 roku. Ogólnie jest coraz lepiej, ale w niektórych województwach problem jakości paliw jest, co tu dużo mówić, spory…

Inspekcja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku i wyniki pierwszych kontroli były wprost zatrważające, wymogów jakościowych nie spełniało 30% badanych próbek paliw! Na szczęście kary skutkowały i do 2015 roku problem ten zmniejszył się dziesięciokrotnie w skali całego kraju.

 

Dwa typowania stacji

 

W 2018 roku przeprowadzono badania według dwóch kluczy. Po pierwsze wybrano losowo stacje, z których pobrano próbki paliw do analizy. Okazało się, że norm nie spełnia 1,9% próbek benzyn i olejów napędowych. Odsetek ten jest mniejszy niż w 2017 roku.

 

Drugim kluczem jest sprawdzanie stacji, na które skarżyli się konsumenci, które w ubiegłych latach nie przeszły pozytywnie kontroli oraz wobec których podejrzenia mają organy ścigania. Na takich 575 „podejrzanych” stacjach pobrano 664 próbki paliw. Inspektorzy zakwestionowali aż 6,63% z nich. Częściej jednak wątpliwej jakości okazywał się olej napędowy (9,98%) niż benzyny – tylko 0,82% nieprawidłowych wskazań.

 

Gdzie lepiej nie tankować

 

Inspekcja Handlowa ujawniła województwa, w których najczęściej występowały odstępstwa od przyjętych norm jakościowych. Największe ryzyko tankowania paliwa występuje w województwach: kujawsko-pomorskim (aż 18,52%), zachodniopomorskim (niewiele mniej, bo 17,54%) oraz wielkopolskim (10%).

 

Pod tym linkiem znajdziecie listę (do pobrania) stacji paliw, hurtowników i przedsiębiorców wytwarzajacych paliwo przebadanych przez Inspekcję Handlową w ostatnim czasie www.uokik.gov.pl/kontrola_paliwa

 

Co to znaczy niska jakość benzyny?

 

W przypadku benzyny najczęściej spotykanymi na polskich stacjach problemami są: niedotrzymanie parametru prężności par, co może sprawić, że silnik będzie dławić się i gasnąć, oraz niewystarczająca liczba oktanowa, powodująca spalanie stukowe.

 

Jakie konsekwencje dla nieuczciwych przedsiębiorców

 

Izba Handlowa wydała w 2018 roku osiemnaście decyzji o wycofaniu ze sprzedaży paliw, które nie trzymały norm, oraz przekazała do Urzędu Regulacji Energetyki dane 77 stacji paliw, na których ujawniono obrót paliwami wątpliwej jakości, na które URE może nałożyć kary pieniężne.

 

Dodatkowo Izba Handlowa złożyła 44 zawiadomienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które to wszczęły 35 dochodzeń.

 

Źródło: autocentrum.pl

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści