Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jakie prawo jazdy do kierowania motocyklem? Przewodnik po kategoriach Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jakie prawo jazdy do kierowania motocyklem? Przewodnik po kategoriach

Każdy motocyklista zaczyna swoją przygodę z jednośladami od kursu na prawo jazdy. Jest jednak kilka kategorii tego dokumentu, które pozwalają jeździć motocyklami po drogach publicznych. Postaramy się w telegraficznym skrócie to usystematyzować.

Nowy podział kategorii praw jazdy obowiązuje od 19 stycznia 2013 r. Wbrew pozorom nie jest on tak całkiem oczywisty. Dodatkową zmianę wprowadzono w 2014 r. Dzięki niej kierowcy z dokumentem kategorii B (z trzyletnim stażem) mogą jeździć motocyklami o pojemności do 125 ccm. Ponieważ poszczególne kategorie motocyklowe wiążą się z wiekiem kandydatów na kierowców, zacznijmy od najmłodszych.

Kategoria prawa jazdy AM

Dla najmłodszych adeptów jednośladów wyposażonych w silnik przewidziano kategorię praw jazdy AM. Aktualnie wymagany wiek do ubiegania się o uprawnienia w tej kategorii to 14 lat (jeśli nie ukończyliśmy 18 roku życia, konieczna jest pisemna zgoda rodziców). Kategoria AM zastąpiła kartę motorowerową (wydawaną wcześniej od 13 roku życia).

 

Teraz prawa jazdy AM nie wydaje dyrektor szkoły i trzeba przejść taki sam proces, jak w przypadku „dorosłego” prawa jazdy: musimy zrobić badania lekarskie i zdjęcie, odebrać z urzędu Profil Kandydata na Kierowcę PKK (wydawany bezpłatnie w wydziale komunikacji urzędu miasta/gminy, zgodnego z naszym adresem zameldowania). Następnie udajemy się do ośrodka szkolenia kierowców na kurs. Po kursie zgłaszamy się na egzamin.

 

Motorower Barton Fighter Eco

Z prawem jazdy kat. AM możemy jeździć np. motorowerem Barton Fighter Eco z silnikiem o pojemności 49 ccm

 

Po zdanym egzaminie pozostaje tylko czekać na dokument uprawniający nas do poruszania się zupełnie legalnie następującymi pojazdami: motorowerem (czyli pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW (5,44 KM), którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h); zespołem pojazdów złożonym z w/w pojazdów i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg; czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

Vespa Primavera 50

Prawo jazdy kategorii AM pozwala też na kierowanie skuterami o małej pojemności silnika, jak np. widoczna na zdjęciu Vespa Primavera 50

 

Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r., mogą kierować tymi pojazdami bez żadnego prawa jazdy, ponieważ przed tą datą osoby pełnoletnie nie potrzebowały karty motorowerowej. Natomiast gdyby dziś np. 20-latek chciał jeździć motorowerem, musiałby przejść całą procedurę uzyskania prawa jazdy kategorii AM, co oczywiście nie ma sensu - lepiej przejść kurs i zdać egzamin na prawo jazdy A2.

 

O prawie jazdy kategorii A1 czytaj na następnej stronie>>>

 

Powiązane materiały

Redaktor naczelny
Prawo jazdy Prawo jazdy - jakie kategor...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści