-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jaki kask na quada? Crossowy, supermoto, integral, trial czy dedykowany ATV? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jaki kask na quada? Crossowy, supermoto, integral, trial czy dedykowany ATV?

Jaki kask na quada wybrać? Czy są specjalne, dedykowane kaski do quadów? Czy kask na quada różni się czymś o kasku motocyklowego? Na te i inne pytania postaramy się krótko odpowiedzieć niniejszym artykułem.

Ogólnie rzadko spotyka się coś takiego, jak kask zaprojektowany specjalnie na quada. Jedynym nam znanym kaskiem tego typu jest Shark ATV-Drak https://www.imready.eu/pl/kask-otwarty-shark-atv-drak-kolor-zolty-cnf.html.

Producenci produkują kaski modułowe, które są projektowane do prac gospodarskich, rolniczych, często wykonywanych przy użyciu pojazdów ATV (przycinanie drzew, opryski, doglądanie pszczół), ale dla typowego, offroadowego użycia quada nie mają one zastosowania. Wyboru kasku na quada dokonać możesz zatem z dostępnych na rynku motocyklowym kasków. Jakich? Oto nasze typy:

Kask offroadowy

 

 

Do jazdy w ciepłe dni w terenie. Kask idealnie sprawdzi się przy szybkiej jeździe offroadowej, dzięki swoim idealnym właściwościom wentylacyjnym. Posiadasz sportowego quada? Odwiedzasz tory crossowe, uprawiasz szybkie cross-country swoim pojazdem? Kask offroadowy, identyczny z tym, który stosują crossowcy lub jeżdżący w terenie na motocyklach enduro podejdzie ci najlepiej. Oczywiście pamiętajcie też o zakupieniu gogli do kasku – okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne nie będą chronić oczu w wystarczający sposób.

Kask supermoto

 

To połączenie kasku integralnego, z kaskiem enduro, czyli kask enduro z szybką. Jest to chyba najbardziej uniwersalna konstrukcja w quadowym zastosowaniu. Kask po wyjęciu szybki działa indentycznie jak kask offroadowy, nadaje się na ciepłe dni – oczywiście jeżeli zastosujemy gogle zamiast szyby. Jeżeli zostawimy szybę, najlepiej wyposażoną w porządny antyfog (typu pinlock), można używać go także do przejażdżek w łatwiejszym terenie w chłodne dni czy przepraw. Zdecydowanie wg nas jest to najlepsze rozwiązanie.

Kask otwarty

 

 

Można też zobaczyć wśród quadowców trend stosowania kasków otwartych – najczęściej typu trialowego. Lekka otwarta konstrukcja takiego kasku daje swobodę działania, ale też mniej chroni w razie wypadku. Nie popieramy zatem takiego wyboru, także kuriozalnie z tego powodu skreślamy dedykowany do pojazdów ATV kask od Sharka (mimo możliwości dołożenia do niego modułowej szczęki – nadal jest to mniej bezpieczne rozwiązanie od kasku, w którym skorupa wykonana jest z jednego kawałka materiału). Jeżeli chcesz zakupić kask na quada, lepiej wybrać któreś ze wcześniej proponowanych rozwiązań (kask crossowy lub kask supermoto).

Kask integralny

 

 

Dlaczego to rozwiązanie nie jest zbytnio polecane przez środowisko, a jeżdżących w kaskach typu integralnego można zobaczyć raczej po wsiach, a nie na żadnych zawodach? Otóż przede wszystkim chodzi o wentylację – wysiłek podczas jazdy w terenie jest spory, więc potrzeba chłodzenia głowy oraz dostarczania powietrza do kasku jest dużo. Integral z tych obu zadań wywiązuje się bardzo słabo. 

 

Pamiętajcie, że żaden z powyższych kasków nie ochroni głowy, jeśli nie będzie zapięty.

 

...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści