Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jak zarejestrować motocykl z USA. Co potrzebne do rejestracji? (dokumenty, opłaty, koszty) Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jak zarejestrować motocykl z USA. Co potrzebne do rejestracji? (dokumenty, opłaty, koszty)

Zakup motocykla sprowadzonego z USA jest jedną z najciekawszych opcji, jeśli szukamy pojazdu używanego. Maszyny pochodzące zza oceanu mają zazwyczaj bardzo korzystne ceny, większy jest też ich wybór. Minusem takiej transakcji jest konieczność uporania się z formalnościami, których zwieńczeniem jest rejestracja motocykla w Polsce.

Amerykański rynek pojazdów używanych jest dosyć specyficzny, ale pod pewnymi względami ma przewagę nad europejskim. Dzięki regulacjom prawnym, głównie podatkowym, bazowe ceny nowych motocykli są tam wyraźnie niższe niż w Europie. Przekłada się to oczywiście na ceny maszyn używanych. Amerykanie mają też własne podejście do napraw - uszkodzone moduły wymienia się najczęściej w całości, rzadko spotkamy się z kombinowaniem i dłubaniną. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem jest bardzo szeroka oferta, zwłaszcza w segmentach chopper/cruiser.

 

Przeczytaj koniecznie: Policyjna samowolka? Za co możesz stracić prawo jazdy...

 

Przy zakupie motocykla mamy do wyboru dwie drogi. Możemy szukać go na własną rękę, ewentualnie przy pomocy znajomych mieszkających w Stanach. Możemy również skorzystać z usług profesjonalnych firm pośredniczących, które pozwolą nam zaoszczędzić nieco czasu i nerwów, ale skutecznie wyciągną dodatkowe pieniądze, czyniąc całą transakcje dużo mniej opłacalną. USA nie należą oczywiście do Unii Europejskiej, nie mają z UE póki co również umowy o wolnym handlu. Pojazdy sprowadzane zza oceanu obowiązuje więc cło, które omówimy za chwilę. Spróbujmy podsumować dokumenty, które będą niezbędne do rejestracji motocykla sprowadzonego z USA w Polsce.

 

Potwierdzenie własności- amerykańskim odpowiednikiem umowy kupna-sprzedaży jest dokument Bill of Sale, który podpisujemy ze sprzedającym. Do niego powinniśmy otrzymać kolejny, bardzo ważny dokument, pełniący funkcję naszej Karty Pojazdu - Certification of Title. Warto go dokładnie sprawdzić oraz upewnić się, że nie jest obciążony jakimiś roszczeniami, np. ze strony banku. Mając w ręku te papiery możemy już organizować transport do Polski. Jego cena zależy oczywiście od lokalizacji sprzętu w USA oraz portu docelowego. Zazwyczaj fracht do jednego z niemieckich portów będzie sporo tańszy niż do Gdyni.

 

Dokumenty celne- kiedy nasz motocykl szczęśliwie dotrze do portu, zaczyna się procedura celna. Warto w tym momencie skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji, która potrafi poruszać się w odmętach przepisów i pozwoli nam na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Jej pracownicy wypełnią również za nas dokument SAD, będący potwierdzeniem przejścia odprawy. W kwestiach spornych, typu zakwestionowanie ceny zakupu motocykla przez polskich urzędników, potrzebna będzie również opinia rzeczoznawcy. Opłaty na tym etapie to cło, wynoszące 6% oraz podatek VAT w wysokości 23%. Obie stawki liczone są od kosztu zakupu motocykla powiększonego o koszty transportu. Motocykle są na szczęście zwolnione z akcyzy.

 

Przegląd techniczny- motocykl sprowadzony z USA będzie musiał przejść tzw. zerowy przegląd techniczny, w czasie którego diagnosta sprawdzi zgodność jego wyposażenia z europejskimi wymogami - dotyczy to zwłaszcza oświetlenia, trzeba więc liczyć się z dodatkowymi kosztami na wymianę niektórych elementów, np. lamp. Koszt samego przeglądu to 62 zł.

 

Wydział komunikacji- kiedy skompletujemy wszystkie dokumenty, musimy zlecić tłumaczenie tych anglojęzycznych u tłumacza przysięgłego. Będzie nas to kosztowało ok. 100-200 zł, w zależności od ich objętości. Reszta procedury w Wydziale Komunikacji jest już taka sama, jak w przypadku pojazdu krajowego. Wypełniamy wniosek, składamy dokumenty (zakupu, celne, podatkowe, badanie techniczne) i jeśli urzędnicy nie dopatrzą się uchybień, otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablicę, a po 2-4 tygodniach stały dowód rejestracyjny. Suma opłat urzędowych to niecałe 200 zł.

 

 

Koszty- w przypadku motocykli sprowadzonych z USA są one dosyć znaczne. Zsumowane koszty transportu, cła i podatku VAT, usług agencji i rejestracji mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Z tego powodu opłaca się sprowadzanie motocykli w miarę nowych oraz z wyższej półki cenowej - wtedy oszczędności będa najbardziej zauważalne.

 

Zobacz także: Nowe radary laserowe LTI 20/20 TruCam. Czy musimy płacić mandaty?

 

PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści