Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jak ubrać się na motocykl crossowy Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jak ubrać się na motocykl crossowy

Tym razem publikujemy dla Was materiał na temat przygotowania do uprawiania motocrossu. Najpierw zajmiemy się odpowiednim doborem ciuchów motocyklowych i ochraniaczy. W następnym artykule przeanalizujemy koszty przejechania całego sezonu w motocrossowych Mistrzostwach Polski.

Tym razem publikujemy dla Was materiał na temat przygotowania do uprawiania motocrossu. Najpierw zajmiemy się odpowiednim doborem ciuchów motocyklowych i ochraniaczy. W następnym artykule przeanalizujemy koszty przejechania całego sezonu w motocrossowych Mistrzostwach Polski.

 

Ubiór dla zawodnika motocrossu jest niezwykle ważny. Trzeba mieć bowiem świadomość, że ten sport jest bardzo urazowy. Wszystkie ciuchy i ochraniacze powinniśmy dobrać w taki sposób, aby zapewniały nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa i jednocześnie wygody.

 

Kask
Przy doborze kasku powinniśmy zwrócić uwagę na cztery rzeczy: wyściółkę, zapięcie, wagę i daszek. Podczas jazdy, zwłaszcza w cieplejsze dni, bardzo się pocimy, a cała ta wilgoć wchłania się w wyściółkę. Warto więc zaopatrzyć się w kask z możliwością jej wypięcia i uprania. Pozwala to na łatwe utrzymanie higieny i komfortu użytkowania.

 

Nie zawaham się stwierdzić, że w kasku motocrossowym jedynym słusznym zapięciem jest podwójne D. Jest to rozwiązanie najprostsze i najbezpieczniejsze. Inne, bardziej skomplikowane zapięcia w tym przypadku nie zdają egzaminu. Z czasem do mechanizmu dostaje się piasek, który może go zablokować lub uniemożliwić poprawne zapięcie kasku. Jeszcze na początku mojej przygody z motocrossem miałem pewną wpadkę z tym związaną. Otóż na jednym z treningów przewróciłem się po skoku. Jak się zapewne domyślacie, miałem wówczas zapięcie mechaniczne, które nie wytrzymało siły uderzenia. Efekt był taki, że po którymś „fikołku” kask spadł mi z głowy. Miałem wtedy wielkie szczęście, że nic mi się nie stało.

 

Jeżeli chodzi o wagę, to oczywistym jest, że im lżejszy kask, tym lepszy. Po dłuższym czasie spędzonym w siodle będziecie czuć każdy dodatkowy gram na głowie, a to może, niestety, popsuć całą frajdę z jazdy.

 

Dość istotnym aspektem jest również daszek. Najważniejsze, by był elastyczny. Oczywiście, nie ma takiego daszka, którego nie można złamać, jednak z doświadczenia wiem, że te elastyczne mają kilkukrotnie większą żywotność. Im sztywniejszy, tym większe prawdopodobieństwo złamania przy pierwszej wywrotce.

 

Przy doborze rozmiaru powinniśmy kierować się ogólnymi zasadami. Kask powinien być dość ciasny, jednak nie za ciasny – musi dobrze przylegać do głowy, ale nie może uwierać. Ponadto powinien dobrze się układać oraz zapewniać odpowiednią ilość miejsca na uszy. Należy też dodać, że cały ten wywód dotyczy markowych produktów, z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie można kupować produktu typu Tornado, Tiger czy Dragon. Cena powinna być jednym z ostatnich kryteriów przy wyborze kasku!

 

Gogle
Tutaj nie ma aż tylu kryteriów wyboru. Obowiązkową pozycją jest silikonowa wyściółka na pasku. Dzięki temu nie będzie się on przesuwał, a gogle pozostaną na swoim miejscu.

 

Należy zwrócić też uwagę na gąbkę. Gogle powinny dokładnie przylegać do twarzy, nie pozostawiając żadnej szpary. Niektórym może się to wydać zaskakujące, ale gogle najlepiej przymierzyć w... kasku. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego zaskoczenia, gdy okaże się, że nasz nowy zakup opiera się na skorupie i nie przylega do twarzy. Takie gogle nie ochronią nas przed wiatrem, piaskiem czy kurzem, a więc będą praktycznie bezużyteczne.

 

Buzer
Tematyce zbroi i buzerów poświęciłem osobny artykuł – zapraszam do jego lektury.

strony

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
Jak ubrać się na motocykl crossowy Daszek i gogle chronią nas...
Jak ubrać się na motocykl crossowy - fot. 2 Ubrania crossowe po aktywny...
Jak ubrać się na motocykl crossowy - fot. 3 Buty crossowe są wyższe i d...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści