Jak długo na kierowcę działają narkotyki? Policja kupuje narkotesty... - Motogen.pl

Jak twierdzi policja coraz większą plagą na polskich drogach są nie tylko pijani kierowcy, ale siadający za kierownicą pod wpływem narkotyków.

W 2017 r. względem roku poprzedniego nastąpił spadek liczby kierowców siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu o 19% a kierujących w stanie nietrzeźwości o 8%. W 2018 roku, liczba kierujących pod wpływem była niemal identyczna co w 2017 roku, ale tych w stanie nietrzeźwości zmalała o 8% względem roku wcześniejszego. Tyle z wiadomości pozytywnych.

Niestety, znacząco rośnie ilość kierowców decydujących się na poruszanie się po drogach publicznych pod wpływem narkotyków. W 2015 policja wykryła 1281 takich przypadków, w 2016 r. nieco mniej, bo 1147 ale w 2017 r. nastąpił bardzo duży wzrost. W zeszłym roku pod wpływem narkotyków za kierownicę wsiadło 1535 kierowców (a właściwie tylu zostało zatrzymanych).

W efekcie komenda główna policji jest w trakcie zakupu 20 elektronicznych narkotestów i trzech tysięcy kaset jednorazowych potrzebnych do ich działania. W 2016 r. policja posiadała 89 elektronicznych narkotestów. W 2017 r. liczba wzrosła do 193 urządzeń. Od 2018 r. po zrealizowaniu zamówień ma ich być 213.

Niestety, mimo, że liczba testów może wydawać się wysoka, okazuje się, że w Polsce jest 336 komisariatów miejskich lub powiatowych co oznacza, że statystycznie na jeden tester przypada 1,5 komisariatu 😉

Policja używa także jednorazowych testów, niestety, z racji półrocznego terminu przydatności ciężko podać akutalną licznę egzemplarzy. Policyjny narkotest jest w stanie wykryć marihuanę do 14 dni, w przypadku amfetaminy i heroiny do 6 dni, kokainy i LSD do 4 dni. Warto tutaj wspomnieć, że alkohol rzadko kiedy jest wykrywalny po upływie 24 godzin.

Jeśli policjant zatrzyma kierowcę, którego stan jest wątpliwy najpierw używa alkomatu. Jeśli wynik badania będzie negatywny ale kierowca wzbudza podejrznia, policjant ma prawo zbadać go narkotestem. Jeśli wynik wciąż jest negatywny a mimo to zachowanie kierowcy wzbudza wątpliwości policjant ma prawo uznać, że jest pod wpływem narkotyku nie wykrywalnego przez narkotest, zabrać mu prawo jazdy i przprowadzić badanie krwi. Co ciekawe kierowca nie musi wyrazić na nie zgody.

W Polsce nie obowiązują limity stężenia narkotyków we krwi. Każdy z takich przypadkówjest analizowany przez biegłego, który ustala, czy narkotyki miały wpływ na zachowanie kierowcy. Jeśli przepisy przewidywałyby limity, które w Polsce, w przeciwieństwie do np.Danii czy Holandii nie są ustalone, kierowca, w którego krwi stwierdzono zawartość narkotyku mniejszą niż dozwolona, byłby zwalniany z odpowiedzialności bez konieczności przeprowadzania procesu.

Za jazdę pod wpływem narkotyków prawo przewiduje kary identyczne jak za jazdę po alkoholu. W praktyce kierowcy pod wpływem często są karani dotkliwiej.