Ile promili, czyli jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w 2019 - Motogen.pl

Polskie prawo, już od jakiegoś czasu, rozróżnia i definiuje u kierowców stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości w zależności od ilości alkoholu we krwi/w wydychanym powietrzu.

Stan po spożyciu alkoholu – popełniasz wykroczenie

Jeżeli minęło za mało czasu od momentu zakrapianej imprezy, albo wypiłeś chwilę wcześniej piwo czykieliszek wina – istnieje duże prawdopodobieństwo, jazda pojazdem mechaniczny w takim stanie będzie wykroczeniem. Są dwie metody mierzenia zawartości alkoholu w organizmie człowieka. Pierwsza z nich to pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu, który mierzony jest w mg/l. Jeżeli wynik „dmuchania” zawierać się będzie między 0,1 a 0,25 miligramów alkoholu na litr wydychanego powietrza – oznacza to, że jesteś po spożyciu. Drugi pomiar wykonuje się przez badanie zawartości alkoholu we krwi, a wynik podaje się w promilach. Jeżeli zatem posiadasz między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi – oznacza to, że popełniasz wykroczenie. Za nie grozi ci grzywna w wysokości nie mniejszej niż 50 zł oraz nawet zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, o którym musi zdecydować sąd.

Jesteś trzeźwy

Według prawa jesteś trzeźwy nie tylko wtedy, gdy we krwi, ani w wydychanym powietrzu masz okrągłe zero. Jeżeli w wydychanym powietrzu masz do 0,099999999 ml/l, czyli we krwi 0,199999999… promila alkoholu – według prawa jesteś trzeźwy, a kontrola drogowa zakończy się dla ciebie bez żadnych nieprzyjemności. Powszechnie uważa się, że można mieć 0,2 promila alkoholu we krwi – ale to jest właśnie wartość graniczna, przy której już popełniasz wykroczenie.

Stan nietrzeźwości – popełniasz przestępstwo

Masz mocnego kaca, mało spałeś, albo też mało czasu upłynęło od wypicia kilku drinków. Jesteś nietrzeźwy, a mimo to pakujesz się za kierownicę. Wiedz, że popełniasz przestępstwo, jeżeli w wydychanym przez ciebie powietrzu znajduje się więcej alkoholu niż 0,25 mg/l , czyli w twojej krwi krąży ponad 0,5 promila alkoholu. Co za to grozi? Zakaz prowadzenia pojazdów, kara grzywny, o której wysokości decyduje są, oraz kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Zanim wsiądziesz do samochodu lub na motocykl – zastanów się czy warto ryzykować… My podpowiadamy – nie warto – nigdy!