Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Hoverbike Raptor: polski latający motocykl z silnikiem Hayabusy już niedługo w naszej przestrzeni powietrznej? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Hoverbike Raptor: polski latający motocykl z silnikiem Hayabusy już niedługo w naszej przestrzeni powietrznej?

Polska myśl techniczna zawsze była mocna i prężna. Niestety polscy inżynierowie przed laty byli ograniczani przez naszych wschodnich przyjaciół, a ostatnimi czasy pracują głównie tylko na rachunek zachodnich potęg. Czas na stworzenie czegoś swojego, acz opartego na nowoczesnych, zagranicznych rozwiązaniach. Pomysł jest śmiały, Hoverbike Raptor, polski motocykl ma… latać!

Marka Hoverbike należy do spółki Skynamo Aerospace, której głównym udziałowcem jest firma Akcelerator Technologiczny Gliwice, wspieraną przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To właśnie w tym konglomeracie 3 lata temu powstał śmiały pomysł budowy latającego urządzenia, które będzie połączeniem koncepcji motocykla i helikoptera. Konstrukcja ta miałaby znaleźć zastosowanie zarówno w transporcie cywilnym jak i być przeznaczona do, nazwijmy to „resortowo-rządowych” celów (służby ratownicze, straż pożarna, policja, straż graniczna).

 

Jak zbudowany jest Hoverbike Raptor – bo taką nazwę nosi ta konstrukcja? Najlepiej pokaże to ten krótki film:

 

 

Struktura nośna, szkielet Raptora, została wykonana z kompozytu węglowo-epoksydowego. Ciekawostką jest to, że do napędu tej konstrukcji użyto hybrydowego układu składającego się z silnika spalinowego od Suzuki GSX 1300 R Hayabusa, napędzającego dwa główne wirniki śmigłowe, którego moc podkręcono do 330 KM oraz generatora o mocy 30 kW – służącego do zasilania manewrowych silników elektrycznych. Napęd trzymany jest w ryzach przez centralną jednostkę sterującą, która czuwa nad stabilizacją lotu i pomaga w kierowaniu pojazdem – całość tego systemu jest na tyle nowatorska, że jest w trakcie procesu patentowego.

 

Zobaczcie jak wygląda projekt Raptora w warunkach laboratoryjnych:

 

 

Kolejną ciekawostką są na pewno parametry i osiągi tego urządzenia. Hoverbike Raptor będzie miał niecałe 5 m dłogości i 180 cm szerokości. Jego masa własna wyniesie 300 kg, moc 330 KM, a maksymalna ładowność to 140 kg. A teraz najważniejsze – prędkość liniowa tego latającego motocykla to 110 km/h a zasięg będzie wynosił około 150 km.

 

Model Hoverbike Raptora w skali 1:1 zaprezentowano podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – zupełnie słusznie wzbudził on wielkie zainteresowanie zwiedzających. Spółka szuka inwestorów, którzy sfinansują proces tworzenia tej unikalnej konstrukcji.

 

Trzymamy kciuki! Szczerze – nie możemy się już doczekać, aż dostaniemy tę bestię do testów. Dla niej możemy zmienić nawet nazwę naszego portalu na Lotogen.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści