Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Inne testy Helite - czy poduszki powietrzne przyjmą się w motocyklowym świecie? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Helite - czy poduszki powietrzne przyjmą się w motocyklowym świecie? test, opinie i oceny

Jak bardzo kamizelka z wbudowaną poduszką powietrzną zwiększa Twoje szanse na przeżycie oraz minimalizuje urazowość podczas wypadku? Wzięliśmy pod lupę odblaskowego Helite, przetestowaliśmy go na szosie oraz poza szlakiem, przeanalizowaliśmy prezentacje produktu oraz symulacje przygotowane we współpracy z ośrodkami naukowymi, oto nasze wnioski.

Czas reakcji i optymalne ciśnienie

Tylko 100 milisekund, czyli 0,1 sekundy potrzeba, by zrzucić Cię z motocykla przy uderzeniu w przeszkodę czy szlifowaniu po twardej nawierzchni po uślizgu koła! Do tego czasu Twój Helite będzie już kompletnie napełniony powietrzem i gotowy, by zamortyzować siłę uderzenia.

 

Kamizelka HeliteTo właśnie czas inflacji decyduje o nadaniu certyfikatu CE*. Najważniejsze jest, by szybkość napełnienia kamizelki szła w parze z bezpieczeństwem użytkownika. Jako pierwsze muszą się więc pompować elementy osłaniające części ciała najbardziej narażone na uszkodzenia - czyli szyję oraz górną część kręgosłupa. Czas napełnienia poduszek wokół szyi wynosi tylko 0,03 - 0,08 sekundy, w zależności od obszaru ochrony. W kolejnym kroku idzie klatka piersiowa. Co istotne, dzięki nowej konstrukcji poduszek zastosowanych w Helite ciśnienie tłoczone jest od wewnątrz do zewnątrz, co minimalizuje możliwość zgniecenie kręgosłupa i przekłada się na ochronę odcinka szyjnego. W dalszej kolejności gaz wypełnia poduszki okalające niższe partie kręgosłupa - aż do kości ogonowej włącznie - oraz biodra. Dzięki temu kamizelka pośrednio zabezpiecza również organy wewnętrzne, w tym te najdelikatniejsze i jednocześnie najbardziej wrażliwe na urazy jak: wątroba, trzustka i żołądek.

 

Kamizelka Helite

 

Producenci zadbali, by objętość gazu w naboju była adekwatna do optymalnego wypełnienia kamizelki. Ma to o tyle znaczenie, że zbyt niskie ciśnienie niedostatecznie zamortyzuje uderzenie, natomiast jeśli kamizelka będzie zbyt twarda wówczas co najwyżej ochroni jak zwykły protektor. W wyniku prac badawczo- rozwojowych Helite powstała również kamizelka łącząca funkcję ochronną airbag z systemem protekcji placów typu "turtle".

 

Czytaj też, jak powietrze może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa

Jak to działa?

 

Mocowanie kamizelki Helite

 

W pierwszym kroku musisz prawidłowo zamontować smycz - do której podłączysz kamizelkę - na motocyklu. Przywiązujesz ją do stałego elementu. Nie może być to jednak absolutnie kierownica. Smycz powinna zostać zainstalowana pod siodełkiem, bądź ewentualnie przytwierdzona gdzieś w bezpośrednim jego sąsiedztwie, w centralnym punkcie. Chodzi o wypracowanie jak najkrótszej drogi, jaką pokona Twoje ciało w chwili katapultacji z motocykla, bądź upadku, do momentu odpalenia zaworu pompującego kamizelkę. Systemy uruchamia nabój gazowy, którego zawleczkę wyszarpuje smycz.

 

Kamizelka Helite

 

Automatycznie nasuwa się pytanie, czy kamizelka nie wybuchnie, jeśli zapomnę wypiąć smyczkę, a zsiądę z jednośladu i sobie pójdę. Nie pójdziesz, gdyż mocowanie Cię zawróci. Producent podaje na stronie, że siła ciągu, by zerwać zawleczkę, musi wynosić 25-35 kilogramów. To sporo, sprawdziliśmy w praktyce i nie ma obawy o bezproduktywny wybuch.

 

Kamizelka Helite

 

A co po odpaleniu kamizelki w sytuacji awaryjnej? To banalne, wykręcasz zużyty nabój z gazem, ładujesz kolejny i gotowe.

 

* Umieszczona na wyrobie deklaracja producenta - która jest oczywiście skrupulatnie sprawdzona przez całą rzeszę urzędników unijnych - że spełnia on wymogi bezpieczeństwa podyktowane dyrektywą Unii Europejskiej.

 

Czytaj dalej na następnej stronie>>>

 

Strony:

Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

Helite - kamizelka z poduszką powietrzną

18
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści