Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Testy motocykli - recenzje, opinie, zdjęcia i komentarze Harley Davidson Fat Bob 114 - Cafe Racer po amerykańsku Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Harley Davidson Fat Bob 114 - Cafe Racer po amerykańsku test, opinie i oceny

Niektóre testowane przez nas motocykle są mentalnie proste i stosunkowo łatwo je zaklasyfikować. Służą do przemieszczania się pomiędzy pizzerią a klientami. Inne mają lśnić chromem, jeszcze inne nawijać kilometry w wielkiej turystyce. Nie można także zapomnieć o tych, które kręcą najlepsze czasy na torze. Bohater niniejszego testu jest trudny do zakwalifikowania do którejkolwiek z grup. Ma dwie osobowości, mentalne rozdwojenie jaźni i to chyba najbardziej nam się spodobało w bohaterze poniższego testu, Harley Davidsonie Fat Bob z silnikiem 114 cali.

Ludzie, których przypomina mi testowany pojazd, najczęściej są wieloletnimi, seryjnymi mordercami. Na codzień spokojne głowy rodziny, wieczorami wychodzą na łowy, mordując niewinnych przychchodniów, mających nieszczęście zapuścić się w złe miejsce, w złym czasie.

Z Harleyem jest podobnie. Ale zacznijmy od wyglądu.

 

Dynamiczna sylwetka draga jest dyskretna...

 

Na pierwszy rzut oka Fat Bob to fabryczny drag pomalowany na czarno, z wzbudzającym kontrowersje reflektorem wykorzystującym technologię LED. Zbyt radykalnie na Harleya? Owalne reflektory w Triumphie Speed Triple z 2011 też wzbudzały kontrowersje i co z tego, skoro po kilku latach duża część ortodoksów w ogóle nie zwraca na to uwagi. Mamy XXI w i trzeba wreszcie odejść od nudnego, okrągłego reflektora. Tym bardziej, że zastosowany świetnie pasuje do reszty.

 

Przedmiot kontrowersji: skuteczny reflektor w technologii LED...

 

Grubej, masywnej, ciężkiej. Im dłużej przyglądałem się reflektorowi tym bardziej dochodziłem do wniosku, że w tym modelu dokładnie taki powinien być. Kolejne detale, które nadają Fat Bobowi charakteru to masywny widelec upside-down, dwie duże tarcze hamulcowe z solidnymi zaciskami, czarne wykończenie większości elementów oraz wielki, mocniejszy silnik (w modelu można zamówić jednostkę napędową o pojemności 107 i 114 cali) oraz wielki, sportowy filtr powietrza, wgryzający się w opływające powietrze.

Jednym słowem, pojazd wzbudza szacunek nawet stojąc. Reszta sprawia klasyczne, kojące wrażenie - tylny, chopperowy błotnik czy kroplowy zbiornik paliwa.

 

Szparunki w słońcu są prawie niewidoczne. Lubimy dyskrecję...

 

Harleya wykonano solidnie, precyzyjnie i nie znalazłem żadnych plastikowych elementów karoseryjnych (nawet obudowę reflektora zrobiono z blachy). Mamy zatem kawał solidnego żelastwa, ciekawego w formie i z mega charakterem. A co ciekawe, w kolorze czarnym jest bardzo dyskretny. Ciemno szare szparunki z napisami HD są prawie niewidoczne co zapewnia swojego rodzaju dyskrecję, którą osobiście w przypadku motocykli z potencjałem uwielbiam.

Jazda

Odpalamy sprzęt. Pozycja raczej niska (chociaż nie ekstremalnie), z umiarkowanie uniesionymi rękami. Podnóżki delikatnie przesunięte do przodu, ale nie na tyle, żeby wyglądać groteskowo. Silnik generuje wibracje, ale są one wręcz przyjemne. Jednostka napędowa pracuje z efektownym "bulgotem" podkreślonym przez tłumiki. Ruszamy. Klamki sprzęgła i hamulca wymagają użycia pewnej siły, ale w końcu to motocykl dla faceta a nie metroseksualnego młodzieńca w rurkach.

 

Jak na draga - Fat Bob ma spory potencjał do szybkiej jazdy po winklach...

 

Klamki mają kształt typowo amerykański podobnie wyglądają zastosowane w konkurencyjnej marce z jej rdzennymi mieszkańcami w tle. Ergonomia (pamiętajmy że to drag) motocykla nie pozostawia nic do życzenia. Siodło jest wygodne a fabryczne nastawy zawieszenia raczej twarde, stanowiące o stabilności motocykla (napęcie wstępne tyłu zmienimy łatwo dostępnym pokrętłem).

 

 

Autor: Jakub Olkowski

Strony:

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

Harley-Davidson Fat Bob 114

43
zdjęcia
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści