Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Głowa nie od parady, czyli co trzeba wiedzieć o kaskach Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Głowa nie od parady, czyli co trzeba wiedzieć o kaskach

Oczywiście motocyklizm to wolność i opiewany „wiatr we włosach”, co nie do końca jest prawdą, bo na głowie mamy kask (zawsze polecamy) i stosujemy się, jak inni uczestnicy ruchu, do przepisów. Ale nie zmienia to faktu, że jazda motocyklem jest i pozostanie najfajniejszą formą przemieszczania się. Przyjemność z jazdy motocyklem może nam zepsuć nieodpowiedni strój. Podstawowym i jedynym wymaganym przez kodeks elementem jest kask. Dobrze, aby ten element także był dopasowany i do naszej głowy, i do naszego motocykla.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kasków motocyklowych: otwarte i zamknięte.

Kask otwarty (jet)

Kask Shoei J.O.

Kask Shoei J.O.

 

Swoją budową, jak wskazuje nazwa, pozostawia odkrytą część twarzową. Kaski te stosuje się głównie do jazdy na klasycznych motocyklach, a także chopperach i cruiserach. Kaski otwarte występują w wersjach z ochroną oczu (szybami) jak i bez. Choć przepisy tego nie regulują, warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Nieczystości, piach, owady mogą oślepić kierowcę i doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Kaski te niezbyt dobrze sprawdzają się na szybszych motocyklach.

Kask zamknięty

Kask Shark Skwal

Kask Shark Skwal

 

Jego budowa daje dodatkową ochronę dla szczęki. Ze względu na budowę są one o wiele bardziej bezpieczne od kasków otwartych i stosuje się je do jazdy na szybszych motocyklach oraz w sporcie.


Ze względu na przeznaczenie wśród kasków wyróżniamy:

Kaski integralne (full face)

 

Kask Shoei GT-Air

Shoei GT-Air

 

Kaski w których skorupa zintegrowana jest ze szczęką. Kaski te wyposażone są w szybę, a czasami także w dodatkową, opuszczaną blendę przeciwsłoneczną.

Kaski z otwieraną szczęką (flip-up), zwane też szczękowymi)

BMW System 6 Evo

Kask BMW System 6 Evo

To kaski, w których szczęka jest zamontowana wahliwie w stosunku do skorupy. Ich niezaprzeczalnym atutem jest łatwiejsze zakładanie. Kaski te są szczególnie lubiane prze okularników, ponieważ umożliwiają łatwiejsze funkcjonowanie motocyklisty w okularach.

 

Kaski modularne (crossover)

Nolan N44

Kask Nolan N44

 

To odmiana kasków szczękowych, w których szczękę możemy odłączyć, uzyskując w ten sposób kask otwarty.

 

Nolan N44

Kask Nolan N44

Kaski enduro/cross

 

Kask O'neal

Kask O'neal Seria 2

 

Ich głównym wyróżnikiem jest daszek chroniący przed uderzeniami piachu i kamieni spod koła motocykla jadącego przed nami lub do zasłaniania się przed gałęziami podczas jazdy w zaroślach, gdyż kaski te nie mają szyby. Do jazdy w nich niezbędne są gogle. Kaski te stosowane są głównie w sporcie terenowym. Istnieje kilka modeli wyposażonych w szybę, ale przeznaczone są one do jazdy w lżejszym terenie na dużych i ciężkich turystycznych enduro i mają więcej wspólnego z kaskami integralnymi.

 

Jak dobrać kask i na co zwracać uwagę przy zakupie - na następnej stronie>>>

 

strony

Tagi

Shark Skwal Kask Shark Skwal
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści