Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Garaż: przewody, fajki - bohaterowie, o których warto zadbać. Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Garaż: przewody, fajki - bohaterowie, o których warto zadbać.

Bezproblemowa eksploatacja motocykla jest wypadkową dbałości o serwis pojazdu. Niestety, w większości przypadków, polski użytkownik stara się zrobić wszystko „po kosztach”. W myśl zasady „tak masz, jak dbasz” postaramy się przybliżyć czytelnikom, jak prawidłowo zadbać o układ zapłonowy.

W przypadku układu zapłonowego jakikolwiek serwis ogranicza się do wymiany świec zapłonowych przy odpowiednim przebiegu, lub w momencie, kiedy któraś z nich odmawia posłuszeństwa. To tylko połowa sukcesu; okazuje się, że niemniej ważna jest koncentracja na fajkach i przewodach zapłonowych.

Dlaczego?

Elementy z tworzyw sztucznych oraz gumy są narażone na wysokie temperatury, wilgoć, oleje, opary paliw, wibracje. Podlegają starzeniu, utlenianiu, zaczynają być bardziej kruche. To sprzyja uszkodzeniu przewodu lub fajki a w konsekwencji pogorszenie się parametrów lub odpływaniu napięcia do ziemi.

 

W praktyce taka sytuacja objawia się bardziej szorstką lub nierówną pracą silnika, niecałkowitym spalaniem mieszanki, a konsekwencji uszkodzeniem świecy lub katalizatora (o ile pojazd jest w niego wyposażony).

 

Najlepsze rozwiązanie: przewód zintegrowany z fajką…

W jaki sposób sprawdzić oznaki zużycia przewodów i fajek?

 

Wspólnymi oznakami zużycia przewodów i fajek są odkształcenia, pęknięcia lub skaleczenia. W niektórych miejscach może pojawić się stopione tworzywo sztuczne, szczególnie w miejscach narażonych termicznie.

 

Styki fajek nie powinny wykazywać oznak korozji (która zmienia potencjały elektryczne, co z kolei skutkuje uszkodzeniem świecy lub cewki zapłonowej.

Jeśli zaobserwowaliście dowolny z wymienionych objawów, zaleca się wymianę części na produkty firmy NGK.

 

 

Rodzaje fajek stosowanych w motocyklach…

 

Przewody i fajki zapłonowe posiadają filtr anty zakłóceniowy dzięki czemu nie wpływają na pracę innych urządzeń motocykla.

 

Fajki zintegrowane z przewodami, to najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie do motocykli – ich zwiększona szczelność sprawdza się szczególnie w przypadku podróży w zmiennych warunkach atmosferycznych.

 

Pamiętajmy, że obsługa układu zapłonowego nie jest trudna, a koszt części nieadekwatny, do nerwów czy kosztów w przypadku popsutej wycieczki lub podróży życia. Warto o to zadbać, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

 

NGK

NGK to wiodący producent świec, przewodów i fajek zapłonowych dostarczający swoje produkty zarówno zwykłym motocyklistom, jak do i większości teamów w najbardziej wymagającej serii wyścigowej – MotoGP.

NGK to także największy dostawca elementów układu zapłonowego do przemysłu motocyklowego, stosowanych na tzw. „pierwszy montaż”.

 

 

Firmy stosujące produkty NGK na pierwszy montaż

 

W jaki sposób dobrać produkty NGK?

To łatwe – skorzystajcie z konfiguratora na stronie NGK: https://www.ngk.de/nc/pl/wyszukiwarka-produktow/

 

 

Sposób kodowania fajek NGK

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści