GP Malezji - Motogen.pl

Moto3
W klasie Moto3 nastąpił zwrot akcji. Tegoroczny faworyt do tytułu mistrzowskiego – Maverick Vinales – jest na trzecim miejscu i ma 247 punktów. O trzy punkty wyprzedził go Alex Rins, który teraz zajmuje drugą pozycję. Na czele stawki z 259 punktami znajduje się Luis Salom. Pierwszą piątkę zamykają Alex Marquez (149 pkt.) i Jonas Folger (129 pkt.)

Podczas poprzedniej rundy, która odbyła się na Motorland Aragon, wygrał Alex Rins przed Vinalesem i Marquezem. Salom znalazł się na czwartym miejscu, a więc tuż za podium. Rok temu w Malezji wygrał Sandro Cortese przed Khairuddinem i Folgerem. Luis Salom zajął wtedy czwarte miejsce. Z kolei Maverick Vinales stwierdził wtedy, że jego team nie spełnia wszystkich warunków umowy i zrezygnował z udziału w rundzie. Alex Rins był wtedy siódmy.

Moto2
W Moto2 trwa pogoń Pola Espargaro (195 pkt.) za zajmującym pierwsze miejsce w generalce Scottem Reddingiem (215 pkt.). Na trzecim miejscu znajduje się Esteve Rabat (171 pkt.), a pierwszą piątkę zamykają Mika Kallio (143 pkt.) i Takaaki Nakagami (130 pkt.).

W Aragonii pierwsze miejsce na podium należało do Nicolasa Terola, który w generalce zajmuje ósme miejsce z 108 punktami na koncie. Drugi był Rabat, a trzeci – Espargaro. Scott Redding znalazł się tuż poza podium. Z kolei rok temu najbliżej podium z całej czwórki był Rabat, który zajął 10. miejsce. Za nim na 11. dojechał Espargaro, a na 12. – Redding.

MotoGP
W klasie MotoGP prowadzi młody wilk – Marc Marquez, który ma 278 punktów na koncie. Gonią go Jorge Lorenzo (239 pkt.) i Dani Pedrosa, który ma 219 punktów. Pierwszą piątkę zamykają stary wyjadacz – Valentino Rossi (185 pkt.) i Cal Crutchlow (156 pkt.). Najlepszy wśród zawodników na motocyklach CRT jest Aleix Espargaro. Starszy brat Pola Espargaro zajmuje jedenaste miejsce i ma 76 punktów.

Na Aragon wygrał Marc Marquez przed Lorenzo i Rossim. Nie obyło się niestety bez „zgrzytu”. Po zetknięciu się Marqueza z motocyklem Pedrosy ten drugi znalazł się na deskach. Powodem był uszkodzony kabel od czujnika kontroli trakcji. Marquez otrzymał za to jeden punkt karny i został skrytykowany za niebezpieczną jazdę, a Honda straciła 25 punktów w klasyfikacji konstruktorów. Kara dla Hondy jest jednocześnie znakiem dla pozostałych konstruktorów, że powinni dbać nawet o najmniejsze drobiazgi w swoich motocyklach.

Rok temu wyścig MotoGP na torze Sepang został przerwany przez obfite opady deszczu. Dla wielu osób ta decyzja była mocno kontrowersyjna, ponieważ Lorenzo zasygnalizował problem z przyczepnością jak już był za Pedrosą, ale jeszcze przed Stonerem. pierwsze miejsce zajął wtedy Pedrosa, Lorenzo drugie, a Stoner – trzecie.

Tym razem polskim fanom MotoGP może doskwierać różnica czasowa. Sobotnie treningi wolne rozpoczną się o 3 w nocy i potrwają do 5:40. Kwalifikacje klasy Moto3 ruszą o 6:35, MotoGP o 8:10 i 8:35, a Moto2 o 9:05. W niedzielę pierwszy wyścig rozpocznie się o 7:00 i będzie to Moto3, a po nim o 8:20 Moto2 i o 10:00 MotoGP.

Autor: Wojciech Grzesiak