Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Prezentacje Elektryczny power-cruiser na miarę Yamahy V-max: Essence e-Raw z momentem obrotowym 400 Nm! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Prezentacje

Elektryczny power-cruiser na miarę Yamahy V-max: Essence e-Raw z momentem obrotowym 400 Nm!

Rozwój jednośladów poszedł dwutorowo: z jednej strony mamy ekonomiczne, niewielkie skutery kosztujące grosze, spalające naparstek paliwa i motoryzujące gospodarki Indii, Malezji czy Chin. Z drugiej strony wielkie, mocne, wyszukane, limitowane modele nobliwych marek o wartości domu jednorodzinnego podkreślające status materialny właściciela oraz będące manifestacją jego zainteresowań, zajawki, charakteru czy smaku. Podobnie zaczyna być w przypadku jednośladów o napędzie elektrycznym. I właśnie z myślą o tej drugiej grupie Essence Motorcycles przygotowało power cruiser o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 400 Nm!

Essence Motorcycles z Lyonu we Francji postawiła na futurystycznie stylizowany model e-Raw z pogranicza retro power-cruiserów i streetfighterów, któremu moim zdaniem najbliżej mentalnie do takich konstrukcji jak Yamaha V-Max czy Ducati Diavel.

Ciekawym elementem stylistycznym jest wspornik siodła wystylizowany na zbiornik paliwa i nadający pojazdowi nowatorski kształt przy jednoczesnej lekkości koncepcji.

 

 

Jednak źródłem prawdziwej fascynacji jest napęd dostępny w dwóch wariantach. Pierwsza, słabsza dysponuje silnikiem elektrycznym o mocy 109 KM oraz budzącym respekt momentem obrotowym 210 N. Jej osiągi a szczególnie przyspieszenie nie odbiega od najmocniejszych seryjnych motocykli sportowych. Jednak to tylko przedsmak tego, co oferuje wersja mocniejsza, która rozwija moc 205 KM oraz moment obrotowy o wartości 400 Nm. To parametry, których nie powstydziłby się kompaktowy samochód w wersji GTI!

 

Tutaj niestety drobna uwaga: to moc szczytowa, którą układ napędowy jest w stanie utrzymać przez 30 sekund. W końcu e-Raw jest motocyklem drogowym mającym zapewnić mnóstwo przyjemności za kierownicą przy prędkości maksymalnej nieprzekraczającej 200 km/h. Warto dodać, że sprint do 100 km/h trwa poniżej 3 sekund!

 

Masa motocykla to 194 kg, ale za dopłatą można ją zbić do 187 kg zamieniając niektóre elementy na carbonowe. Producent nie zdecydował się na montaż elektroniki wspomagającej zarządzanie gazem – nie znajdziemy tu asystenta startu czy kontroli trakcji!

 

Przy zakupie motocykla możemy wybrać kilka zestawów baterii – najbardziej pojemne umożliwiają podróż o zasięgu 220 km. Essence e-Raw kosztuje od 29 tysięcy dolarów, czyli 100 tys. zł…

 

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści