Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Sport Rajdy motocyklowe Dakar 2015 – ekstremalny sprawdzian dla najlepszych motocykli Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Rajdy

Dakar 2015 – ekstremalny sprawdzian dla najlepszych motocykli

Jak co roku na linii startu jednego z najbardziej znanych i oczekiwanych offroadowych rajdów będzie można zobaczyć najlepszych zawodników i perfekcyjnie przygotowane maszyny. Jednak 9000 kilometrów w piachu i bardzo wysokiej temperaturze to test dla najwytrwalszych, a trasa wiodąca przez Boliwię, Chile i Argentynę na pewno będzie pełna zaskakujących zwrotów akcji i nieoczekiwanych trudności

„Pomarańczowi” znają Dakar bardzo dobrze, a ubiegłoroczna edycja należała zdecydowanie do austriackiego teamu. W składzie zespołu KTM-a zobaczycie siedmiu zawodników, którzy dosiądą 450-tki RALLY: Marc Coma, Jordi Viladomas, Sam Sunderland, Jakub Przygonski, Toby Price, Ruben Faria oraz Matthias Walkner. Niewątpliwie faworytem do tytułu jest tutaj Hiszpan – Coma, który wygrywał tę imprezę już czterokrotnie! Trzymamy też kciuki za Kubę Przygońskiego, który co roku dzielnie reprezentuje Polskę.


Do walki z KTM-em stanie Yamaha, o której głośno w tym roku za sprawą jej nowych bojowych sprzętów przygotowanych specjalnie na ten rajd, czyli WR450F Rally. Inżynierowi Yamahy sporo czasu poświęcili na dopracowanie tej maszyny przed sezonem 2015. W dużej części prace skupiły się na uproszczeniu układu paliwowego, który w modelu z 2014 roku składał się z 5 oddzielnych zbiorników, które razem musiały pomieścić 35 litrów paliwa. Każdy ze zbiorników był wyposażony we własną pompę paliwową i przewody. W tym roku WR-ka dostała jeden duży zbiornik, co znacząco przełożyło się na zredukowanie masy oraz zminimalizowało ryzyko usterek w obrębie całego układu. Te zmiany przyczyniły się też do poprawy osiągów motocykla. Według Yamahy dakarowa WR-ka zyskała 10% na maksymalnej szybkości w porównaniu do modelu z 2014 roku. Takim sprzętem zdecydowanie będzie można nawiązać walką z KTM-em. Przed zawodnikami: Alessandro Botturi, Michael Metge oraz Olivier Pain jeszcze tylko tydzień do startu.

 

 

Honda w tym roku również nie odpuszcza i dalej ma ochotę zdobyć mistrzowski  tytuł na zbliżającym się Dakarze. Do walki wystawiła tym razem 5 zawodników: Joan Barreda, Paulo Goncalves, Helder Rodirgeus, Jeremias Israel oraz Laia Sainz.  Zawodnicy wystartują na CRF450 RALLY, który bazuje na modelu z 2014 roku. Jednak przed nowym sezonem motocykl ten przeszedł przez kilka niewielkich, technologicznych modyfikacji. Zastosowano w nim system wtrysku PGM-FI, który sprawdził się w ciężkich oraz zmiennych warunkach zewnętrznych, takich jak na Dakarze. Przygotowując się do startu w rajdzie, cały team trenował w Hiszpania w ośrodku Hondy. Zawodnicy nie tylko mieli szansę przetestować swoje maszyny, ale też sprawdzono ich umiejętności mechaniczne: jak radzą sobie z rozbieraniem i składaniem CRF-y  oraz naprawami. W końcu na rajdzie, gdy motocykl zepsuje się na trasie, często samodzielnie muszą sobie poradzić z usterkami technicznym, by móc ukończyć dany odcinek i dotrzeć do parku maszyn.


W 2015 roku również będziecie mogli zobaczyć zawodników w barwach Sherco. Oficjalna nazwa teamu to Sherco Tvs Rally Factory. Motocykle będą wyposażone w nowe silniki o pojemności 450ccm, które weszły do seryjnej produkcji w listopadzie. Zmieniono również owiewki i wprowadzono niewielkie udoskonalenia, by poprawić prowadzenie motocykli. W tym teamie wystartuje dwóch  Francuzów: Fabien Planet i Alain Duclos.


Pomimo że w trakcie rajdu zobaczycie zawodników jadących również na Suzuki, Kawasaki, Husqvarnie i GasGas, to niewątpliwie walka o tytuł rozegra się pomiędzy KTM-em, Hondą i Yamahą. To te teamy mają jedne z najlepiej przygotowanych maszyn oraz najmocniejsze nazwiska w składzie. A Wy na kogo stawiacie?

Więcej o motocyklach KTM
...
oceń ten materiał:
Red Bull KTM Factory Racing Team Dakar 2015 Red Bull KTM Factory Racing...
Sherco Rally Dakar 2015 Sherco Rally Dakar 2015
Honda HRC team Dakar 2015 Honda HRC team Dakar 2015
Zobacz galerię

Dakar 2015 – Fotoprzegląd najlepszych zespołów

23
zdjęcia
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści