-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Czy ucieczka przed policją jest przestępstwem? Kolejny bubel prawny Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Czy ucieczka przed policją jest przestępstwem? Kolejny bubel prawny

Niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem – na ten temat pisaliśmy wielokrotnie. Nowe przepisy miały zaostrzyć kary za ucieczkę, ale… okazały się kolejnym prawnym bublem.

Problem niezatrzymywanie się do kontroli policyjnych dotyczy niestety wielu użytkowników motocykli. Celowo nie używamy słowa "motocyklistów", bo motocyklista to jednak człowiek rozumny, posiadający prawo jazdy i odpowiedzialny za swoje czyny.

 

W ubiegłym roku uchwalono nowelizację przepisów, w myśl której niezatrzymanie się do kontroli drogowej miało być traktowane nie jako wykroczenie, a przestępstwo. Jak jednak zauważa portal Interia.pl, uchwalony przepis jest dziurawy jak sito.

 

W myśl aktualnych przepisów, jako przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, traktowane jest tylko niezastosowanie się do polecenia zatrzymania wydanego przez policjanta w radiowozie (art. 178 b KK):

 

"Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

 

Jeżeli jednak nie zatrzymasz się na polecenie policjanta stojącego obok radiowozu, popełnisz tylko wykroczenie (art. 92. KW):

 

"§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny."

 

Co więcej – jeżeli policjant w radiowozie zatrzymuje cię wystawionym przez okno "lizakiem", bez włączania sygnałów świetlnych i dźwiękowych, niezatrzymanie także będzie jedynie wykroczeniem. Dlaczego? Po raz kolejny przytaczam zapis kodeksu karnego:

 

"Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem (...), przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

 

Czyli, dopiero niezatrzymanie się na polecenie policjanta korzystającego z sygnałów dźwiękowych równocześnie ze świetlnymi, czyni przestępstwo.

 

Trudno stwierdzić dlaczego ustawodawca zdecydował się tak zagmatwać tę skądinąd prostą sprawę. Mogło chodzić o rozdzielenie przypadku niezauważenia policjanta od celowej ucieczki. Niestety furtka, która powstała, daje osobom, które zdecydują się na ucieczkę, dość łatwą linię obrony.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści