Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Czy można zarejestrować 125-tkę na 50-tkę? Czyli Polska krajem paradoksów... Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Czy można zarejestrować 125-tkę na 50-tkę? Czyli Polska krajem paradoksów...

Czy można w Polsce legalnie poruszać się na przykład motocyklem o pojemności 125cm³ zarejestrowanym na motorower, czyli na pojemność 50cm³? Zgodnie z prawem nie można. Co innego wynika z postanowienia Prokuratury Rejonowej w Dzierżonowie. Według tęgich, prokuratorskich umysłów wynika, że jak najbard

Czy można w Polsce legalnie poruszać się na przykład motocyklem o pojemności 125cm³ zarejestrowanym na motorower, czyli na pojemność 50cm³? Zgodnie z prawem nie można. Co innego wynika z postanowienia Prokuratury Rejonowej w Dzierżonowie. Według tęgich, prokuratorskich umysłów wynika, że jak najbardziej - można poświadczać nieprawdę w świetle prawa.

Fundacja „DUAE ROTAE” otrzymała informację dotyczącą praktyki stosowanej przez prokuraturę w sprawie posługiwania się dokumentem – dowód rejestracyjny – stwierdzającym inną niż rzeczywista pojemność skokowa pojazdu. Sprawa dotyczy dość częstej praktyki rejestrowania na „pięćdziesiątkę” pojazdów o pojemności większej lub znacznie większej.


W ocenie naszej jak i praktycznie wszystkich prawników z jakimi rozmawialiśmy zarejestrowanie pojazdu o pojemności powiedzmy 125cm³ jako motorower – czyli do 50cm³ jest przestępstwem potwierdzenia nieprawdy lub wyłudzenia potwierdzenia nieprawdy. Posługiwanie się natomiast dowodem rejestracyjnym takiego pojazdu także jest przestępstwem.


Dotarliśmy jednak do sprawy, która potoczyła się, na szczęście dla jej bohatera, zupełnie odmiennie. Otóż bohater ten zupełnie szczerze bez najmniejszych skrupułów przyznał w sądzie, iż poruszał się motocyklem SUZUKI o pojemności 125cm³ ale był on zarejestrowany na 50cm³. Powtórzył to kilkakrotnie z rozbrajającą szczerością, iż gdyby pojazd był zarejestrowany na 125cm³ to nie mógłby nim jeździć ze względu na brak uprawnień ale skoro miał dowód gdzie napisano wbrew prawdzie, iż jest to tylko 50cm³ to jeździł tak kilka lat.


Sprawą tą zainteresowała się prokuratura, bo jak wywodziliśmy wcześniej, takie postępowanie wiązać się powinno z odpowiedzialnością karna. Tak przynajmniej sądziliśmy do tej pory. Okazało się, iż nasze sądy jak i prawników których pytaliśmy są chyba błędne.


Po miesiącu zastanawiania się nad sprawą Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie dnia 26 maja 2008 roku, sygn. akt 1 Ds. 657/08 wydała postanowienie w którym jednoznacznie stwierdziła, iż w omawianym przypadku brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czyny zabronionego.


Co to oznacza dla wszystkich, którzy jeżdżą tak naprawdę wbrew prawu na motocyklach o pojemności większej niż 50cm³ – oznacza tyle, że mogą to robić nadal. Nie tylko jeździć nawet jeśli nie mają uprawnień, ale rejestrować 125-tki na 50-tki. Ciekawe czy Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie widzi jakaś granicie do jakiej można tak postępować, może 500 cm3 też da się zarejestrować na 50cm³ i „śmigać” bez prawa jazdy do woli.


Niestety ale ten sposób myślenie zupełnie infantylny i błędny może doprowadzić do tragedii. Nie twierdzimy, iż jesteśmy zwolennikami podnoszenia wieku koniecznego aby uzyskać prawo jazdy kat. A. Jednak zupełnie czymś innym jest zabawa w „przerabianie” większych „skuterów” na mniejsze, a czymś innym zupełnie niekontrolowanie tego kto z jakimi umiejętnościami jeździ po drogach publicznych.


Po raz kolejny jesteśmy zaskakiwani liberalnym podejściem do prawa przez prokuraturę. Ale tak naprawdę to wydaje się nam, iż sprawa zajął się jakiś niedouczony prokurator i palnął głupstwo. Problem w tym, że to głupstwo nie zostało przez nikogo naprawione. Ale zawsze można podać takiego prokuratora na świadka, jeśli by się policjant przyczepił, że oto młody człowiek jedzie 125-tką zarejestrowaną na 50-tkę.


Dla przypomnienia:

  • motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. (Kodeks drogowy)
  • Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (Kodeks karny, art. 272)
  • Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (Kodeks karny, art. 273)

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
Czy można zarejestrować 125-tkę na 50-tkę? Czyli Polska krajem paradoksów... Czy można w Polsce zarejest...
Czy można zarejestrować 125-tkę na 50-tkę? Czyli Polska krajem paradoksów... - fot. 2 Czy można w Polsce zarejest...
Czy można zarejestrować 125-tkę na 50-tkę? Czyli Polska krajem paradoksów... - fot. 3 Czy można w Polsce zarejest...
Czy można zarejestrować 125-tkę na 50-tkę? Czyli Polska krajem paradoksów... - fot. 4 Czy można w Polsce zarejest...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści