Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Czy można nagrywać interwencję policjanta? Czy funkcjonariusz policji ma prawo nagrać nas? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Czy można nagrywać interwencję policjanta? Czy funkcjonariusz policji ma prawo nagrać nas?

MSWiA wyposażyło funkcjonariuszy w mobilne kamery, którymi mogą nagrywać swoje interwencje. Bardzo ważne w tym zdaniu jest słowo „mogą”, gdyż okazuje się, że wcale nie muszą tego robić, czyli de facto włączają ją tylko wtedy, kiedy im to pasuje.

Nie ma żadnego paragrafu w prawie na to, w jaki sposób policjant powinien używać kamery, w którą jest wyposażony. Dzięki temu może jej używać dowolnie, tak jak uważa to za słuszne, czyli tak naprawdę jest to tylko kolejna broń wycelowana w obywatela. Czy zatem obywatel może się bronić podobnie? Czy wolno mu nagrać np. kontrolującego go policjanta, wtedy, gdy ma podejrzenia co do przestrzegania procedur przez funkcjonariusza? Otóż w przepisach prawa nie ma także zapisu, który by jasno stwierdzał, że obywatel może nagrać funkcjonariusza, ale także nie ma paragrafu, który by tego zabraniał…

 

Musisz to wiedzieć: Czy nagranie z policyjnego wideorejestratora jest dowodem wykroczenia? Czy przyjąć mandat za nagranie z kamery?

 

Więc jak to jest z tym nagrywaniem?

 

Utrwalanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody może być potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych, ta zasada także dotyczy nagrywania policjanta. Policjant, który nie zgodził się na nagranie może przeciwko nam złożyć pozew do sądu, ale raczej wątpliwe jest, że sąd orzeknie naruszenie dóbr osobistych np. w przypadku służbowej, jakby nie było, kontroli drogowej. Dodatkowo nie musimy informować policjanta o rozpoczęciu nagrania, a on nie może nam tego zakazać. Nie można jednak filmowaniem utrudniać kontroli, nie stosować się do poleceń policjanta itp.

 

Kolejną sprawą jest popularne zamieszczanie nagrania w sieci…

 

…czyli rozpowszechnianie wizerunku. To już co innego, niż samo nagranie. Tu przepisy są bardzo dokładne. Można nagrywać osoby publiczne, a policjant dokonujący kontroli taką osobą nie jest, jest funkcjonariuszem publicznym, a to już co innego. Jeżeli nie wyrazi zgody na rozpowszechnianie jego wizerunku, pod groźbą wytoczenia procesu cywilnego (art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), nie mamy prawa tego robić. Oczywiście, samo nagranie możemy rozpowszechniać, ale w takiej wersji, która uniemożliwia identyfikację osoby funkcjonariusza – zamazana twarz, zniekształcony głos, ukryte wszelkie szczegóły mogące przyczynić się do rozpoznania konkretnej osoby.

 

Zobacz także: Nowe radary laserowe LTI 20/20 TruCam. Czy musimy płacić mandaty?

 

PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści