-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Co grozi za jazdę bez prawa jazdy Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy

Jazda bez dokumentów może zakończyć się bardzo przykrymi konsekwencjami. Najmniej dotkliwą z nich jest mandat karny – w niektórych sytuacjach trzeba będzie liczyć się z bardzo wysoką karą.

Jeżeli zapomnisz zabrać ze sobą blankietu prawa jazdy, ale posiadasz ważne uprawnienia, to najmniejszy problem. Mandat za brak dokumentu wynosi tylko 50 zł. Policjant sprawdzi cię w bazie danych i będziesz mógł jechać dalej.

 

Znacznie gorzej, gdy nie masz uprawnień do prowadzenia danego typu pojazdu – na przykład motocykla. Podczas kontroli policjant nałoży mandat w wysokości 500 zł. Najgorzej, gdy bez wymaganych uprawnień spowodujesz wypadek. Grozić ci będzie wysoka grzywna oraz to, co najgorsze – regres ubezpieczeniowy.

 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Regres

 

Czym jest regres ubezpieczeniowy? To roszczenie zwrotne od ubezpieczyciela. Jeśli wypłacił on poszkodowanemu przez ciebie kierowcy odszkodowanie, będzie chciał odzyskać od ciebie wydane pieniądze. Dlaczego? Bo spowodowałeś wypadek kierując bez wymaganych uprawnień.

 

Wysokość regresu może być ogromna. Jeśli uszkodziłeś drogi samochód lub na skutek wypadku pasażerowie i kierowca doznali obrażeń, to kwoty mogą iść w setki tysięcy złotych, które zapłacisz z własnej kieszeni.

 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Więzienie

 

Nieco tańszą, ale wciąż bardzo dotkliwą konsekwencją która grozi za jazdę bez prawa jazdy jest sprawa w sądzie i wysoka grzywna. Stanie się tak wówczas, gdy będziesz poruszał się pojazdem mimo odebrania uprawnień. Jeżeli prawo jazdy zatrzymała ci policja, ale nadal jeździsz, licz się z grzywną nawet do 5000 zł i sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.

 

Jeżeli złamiesz sądowy zakaz prowadzenia pojazdu, możesz spodziewać się od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz bardzo wysokiej grzywny.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści