-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Na każdy temat Burt Munro Challenge - w hołdzie prawdziwej historii rekordów prędkości najszybszego Indiana na świecie Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Na każdy temat

Burt Munro Challenge - w hołdzie prawdziwej historii rekordów prędkości najszybszego Indiana na świecie

Kiedy aura panująca za naszymi oknami stała się, delikatnie mówiąc, trudna do jazdy na motocyklu, na pocieszenie możemy wam powiedzieć, że jest miejsce na Ziemi, gdzie przygotowania do ulicznego, żużlowego i plażowego ścigania właśnie dobiegają końca. Mamy na myśli 12. Edycję Burt Munro Challenge w Nowej Zelandii.

Już w czwartek 8 lutego rusza wyścigowa impreza, organizowana ku uczczeniu pamięci Burta Munro, nowozelandzkiego konstruktora, zawodnika żużlowego i motocyklowego rekordzisty prędkości.

 

Po sukcesie filmu pt. "Prawdziwa historia" (czyli w języku międzynarodowym - The World's Fastest Indian) z 2005 roku, o inspirującym życiu Burta Munro, pozycja obowiązkowa dla motocyklistów, klub motocyklowy Southland, którego członkiem był Burt, postanowił w 2006 roku zorganizować pierwszą edycję Burt Munro Challenge. Od tego czasu impreza stała się jedną z głównych imprez sportów motorowych w Nowej Zelandii. Wyścigi BMC z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę zawodników i kibiców, a w 2016 roku w rywalizacji wziął udział, doskonale już znany szerszej publiczności, zawodnik wyścigów drogowych - Guy Martin.

 

 

Cztery dni wypełniają sportowe zmagania na ulicy, torze żużlowym i plaży. W wyścigu drogowym biorą udział nie tylko popularne ścigacze, ale również supermociaki czy klasyki - nie inaczej jest podczas wyścigów na plaży. Zawodnicy dostosowują jedynie w swoich maszynach ogumienie i nagle widzowie widzą mknące między sobą, po piasku wszystkie rodzaje motocykli, jakie świat stworzył. Fantastyczny festiwal prędkości podkręcony jest dodatkowo wyścigami dragsterów.

 

 

Przy okazji tego wydarzenia chcieliśmy przypomnieć tę niezwykłą postać, jaką niezaprzeczalnie był Burt Munro, który przez całe życie udoskonalał swój pierwszy motocykl - Indian Scout z 1920 roku, który kupił w wieku 15 lat. Pomimo skromnych zasobów finansowych, z uporem i determinacją budował swój motocykl z części, które sam wytworzył, nazywając je ,,Poświęcone Bogu Prędkości”. Nowe rozwiązania nierzadko testował o poranku, w swojej szopie, wkręcając silnik na wysokie obroty (co nie spotykało się z aprobatą sąsiadów), testy prędkości przeprowadzał na pobliskiej plaży, gdzie teraz organizowane są wyścigi jego imienia. W efekcie jego pracy Indian Scout bił wiele rekordów prędkości w Nowej Zelandii w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. W latach sześćdziesiątych jego kolejnym celem było wystartowanie w zawodach prędkości organizowanych na Słonym Jeziorze Bonneville w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwsza podróż do Bonneville miała miejsce w 1962 r. Burt, mając 63 lata, ustanowił wtedy rekord prędkości wynoszący zawrotne 287,962 km/h. Podróżował tam jeszcze 8 razy, aby rywalizować i ustanowić kolejne dwa rekordy świata. Jego rekord z 1967 roku, który wykręcił w wieku 68 lat w klasie poniżej 1000 cm3 wynoszący 295,389 km/h, po 51 latach jest nadal aktualny. Dodatkowo, w tym samym roku, podczas kwalifikacji osiągnął on prędkość 305,822 km/h, która jest najszybszą, kiedykolwiek zarejestrowaną prędkością motocyklem marki Indian.

 

Burt Munro jest legendarną postacią, która reprezentuje prawdziwe, pozytywne cechy charakteru, pomysłowość, determinację i wyluzowane podejście do życia i oczywiście ogromne poświęcenie pasji do prędkości i motocykli.

 

 

Anthony Hopkins, grający postać Burta w filmie "Prawdziwa historia" powiedział, że ,,to najlepsza rola jaką w życiu zagrałem”. Burt Munro w 2006 roku został wprowadzony do Motocyklowej Galerii Sław.

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści