-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Testy kasków motocyklowych BMW System 6 Evo, Schuberth C3 Pro, Shoei Neotec - test kasków szczękowych Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

BMW System 6 Evo, Schuberth C3 Pro, Shoei Neotec - test kasków szczękowych test, opinie i oceny

„Szczękowce” zyskują coraz większą popularność. I trudno się temu dziwić, bo lista ich zalet jest imponująca. Jak wszystkie rozwiązania mają też swoje wady. W nasze ręce trafiły trzy najlepsze kaski szczękowe dostępne na rynku - BMW System 6 Evo, Schuberth C3 Pro i Shoei Neotec. Przedstawiamy ich mocne i słabsze strony.

Dla kogo szczękowiec?

Kaski tego typu upodobali sobie np. okularnicy, których trudno namówić do użycia szkieł kontaktowych. Podnoszona szczęka ułatwia włożenie okularów. Dodatkową zaletą kasków szczękowych jest możliwość jazdy z uniesioną szczęką (choć oficjalnie oczywiście żaden z producentów tego nie zaleca). Kiedy jesteśmy turystami stawiającymi na kontakt z lokalną ludnością, o wiele łatwiej i skuteczniej jest porozumieć się w takim kasku z naszym przygodnym rozmówcą.

 

Kask BMW System 6 Evo   Kask Schuberth C3 Pro   Kask Shoei Neotec

Od lewej: BMW System 6 Evo, Schuberth C3 Pro, Shoei Neotec


Kaski, które trafiły do naszej redakcji, to absolutna elita kasków szczękowych. Oczywiście idzie za tym ich cena i mamy świadomość, że nie każdego stać na taki kask. Dlatego też postaramy się, jak najlepiej przybliżyć walory każdego z nich, aby nikt, kto zdecyduje się na tę inwestycję, nie żałował swego wyboru.

Właściwe dopasowanie

Aktualnie zdecydowaną większość kasków szczękowych, tak jak i trzy testowane przez nas, wyposażono w blendy przeciwsłoneczne. To świetne rozwiązanie podnoszące walory użytkowe. Ale ma ono wpływ na sztywność konstrukcji. Przez modyfikację części czołowej kasku, w której chowa się blenda, konstrukcja nie jest tak sztywna, jak kasku bez blendy. W niektórych konstrukcjach odczujemy wyraźną różnicę w spasowaniu kasku przy otwartej i zamkniętej przyłbicy. Dlatego dopasowując kask dla siebie, zwróćmy uwagę, czy jest nam wygodnie przy zamkniętej szczęce.

 

 

Pod tym względem najmniej odczuwalna różnica w spasowaniu przy zamknięciu i otwarciu przyłbicy jest Schuberth C3 Pro. Co ciekawe – nie przekłada się to na precyzję zamykania przyłbicy. W przypadku Schubertha mechanizm szczęki działa na tle konkurencji najmniej precyzyjnie i obsłużenie go jedną ręką jest prawie niemożliwe. Nieźle pod względem spasowania wypada kask BMW System 6 Evo. W tym zestawieniu Shoei Neotec okazał się modelem, w którym odczujemy największą różnicą w spasowaniu przy zamkniętej i otwartej szczęce.

Dopasowanie anatomiczne

Niezwykle istotną sprawą przy wyborze kasku jest nasza budowa anatomiczna. Są osoby, którym jedne marki bardziej pasują, a do innych muszą się dłużej przyzwyczajać i precyzyjne dopasowanie zabiera więcej czasu. Jeśli coś nas uwiera, możemy w każdym z kasków próbować to indywidualnie dopasować przez miejscowe ugniecenie EPS (metoda zalecana przez producentów), jednak warto poznać, który z modeli najbardziej nam „leży”. Pomoże nam to uniknąć sporych frustracji podczas dalszej eksploatacji.

 

Czytaj na następnej stronie>>>

Redaktor naczelny
Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

BMW System 6 Evo, Schuberth C3 Pro, Shoei Neotec - test kasków

39
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści