Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju 7 faktów na temat cofania liczników. Korekta przebiegu karana od 1 stycznia 2019 Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

7 faktów na temat cofania liczników. Korekta przebiegu karana od 1 stycznia 2019

Rząd bierze się za nieuczciwych sprzedawców pojazdów i chce unormować sprawę ich prawdziwego przebiegu. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowych kar za cofanie liczników, czyli popularną korektę ich wskazań. Wiemy jak będzie wyglądała ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019.

Poniżej przedstawiamy 7 faktów dotyczących znowelizowanej ustawy zakładającej kontrolowanie przebiegu pojazdów poruszających się po polskich drogach oraz karanie osób dopuszczających się procederu cofania liczników:

 

  • Projekt ma wejść w życie już 1 stycznia 2019 roku. Jest więcej niż bardzo prawdopodobne, że tak właśnie się stanie, choć wiadomo, że nie jest to ostateczny termin, który z różnych przyczyn może ulec zmianie.
  • Kara za korygowanie przebiegu ma wynosić od 3 miesięcy, do 5 lat pozbawienia wolności.
  • Karane będą nie tylko osoby, które „cofają licznik”, ale również ci, którzy zlecają taką usługę.
  • Kontrola wskazań liczników obejmie m.in. pojazdy takie jak: samochody osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, motorowery, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne.
  • Kontrolowanie przebiegu odbywać się będzie na stacjach diagnostycznych, podczas okresowych przeglądów technicznych, oraz podczas rutynowych, policyjnych kontroli drogowych. Obowiązkiem funkcjonariusza będzie spisanie wskazań licznika przebiegu kilometrów i przekazanie tych danych do systemu ewidencji pojazdów.
  • Uszkodzony, niesprawny licznik będziemy mieli obowiązek wymienić na sprawny egzemplarz. Brak sprawnego licznika będzie równoznaczny z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
  • Wymianę licznika będzie trzeba zgłosić na stacji kontroli pojazdów w najbliższym dniu roboczym po jego zmianie, wypełniając i przesyłając odpowiednie pismo, w którym podamy przyczynę zmiany licznika.

 

Następnie w ciągu 10 dni będziemy mieli obowiązek pojawienia się w stacji kontroli pojazdów w celu autoryzacji jego zmiany. Osoba, która nie zgłosi faktu wymiany licznika, będzie przez prawo traktowana tak samo, jakby cofała lub zleciła cofanie licznika.

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści